اخبار اسلایدی
بیماران مبتلا به دیابت، نیازمند رژیم دارویی، در ماه مبارک رمضان هستند

خبر، رمضان شهسواری
 
بیماران مبتلا به دیابت، نیازمند رژیم دارویی، در ماه مبارک رمضان هستند
بنا به اظهار پزشک شاغل در مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین، همه بیماران مبتلا به دیابت نیازمند رژیم دارویی به منظور اطمینان از کنترل خوب قندخون خود هستند. دکتر عبداله دیدبان تصریح کرد: این تنظیم و تطبیق باید بر اساس تغییرات زمان خوردن غذا در ماه مبارک رمضان و میزان فعالیت فیزیکی انجام شود.
 
انسولین در روزه داری
این پزشک فوق تخصص غدد و رشد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک، تأکید کرد که  رژیم سه بار تزریق انسولین، یک تزریق انسولین کریستال قبل از افطار، یک تزریق انسولین کریستال قبل از سحر و یک تزریق انسولین  NPHدر اواخر شب توصیه می شود .
دکتر دیدبان عنوان کرد: یک تزریق انسولین  NPHو رگولار ترکیبی قبل از افطار و یک تزریق انسولین  NPHو رگولار ترکیبی قبل از سحر باید انجام شود.
به گفته این پزشک، کسانی که از پمپ انسولین برای تزریق زیر جلدی مداوم استفاده می کنند، باید سرعت آزاد شدن انسولین زیر جلد را کاهش داده و دوزهای اصلی را برای متعادل کردن قند خون در سحر و افطار افزایش دهند. وی افزود:  در تمامی موارد، کنترل قندخون با استفاده از دستگاه قندسنج (گلوکومتر) و گزارش به پزشک معالج، توصیه می شود .
 
داروهای خوراکی کوتاه اثر، بیشتر از داروهای خوراکی طولانی اثر
این استادیار عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، اظهار کرد: تحقیقات مختلف نشان داده است که با تغییرات صحیح در مقدار داروهای پائین آورنده قند خون، می توان خطر ابتلا به افت و  افزایش قند خون را کاهش داد.  ایشان با بیان اینکه استفاده از داروهای خوراکی کوتاه اثر، بیشتر از داروهای خوراکی طولانی اثر، توصیه می شود؛ گفت: باید با مشورت پزشک، رژیم دارویی در ماه رمضان از نظر مقدار و زمان مصرف دارو تغییر کند و برای هر بیمار، این تغییرات منحصر به فرد بوده و به شرایط شخصی و وضعیت پزشکی او بستگی دارد.
دکتر دیدبان با اشاره به اینکه بیمارانی که فقط متفورمین مصرف می کنند، خطر اُفت قندخون، آنان را تهدید نمی کند (اگر چه مقدار داروی مصرفی آنان باید در روزه داری معکوس شود، یعنی داروی صبح را موقع افطار و داروی شب را موقع سحر میل کنند)؛ اظهار کرد: به بیمارانی که گلی بن کلامید مصرف می کنند در دوره روزه داری توصیه می شود که مقدار داروی صبح آنان در افطار مصرف شود.
 
 
امتیاز دهی