اخبار
بیماران دیابتی روزه دار، مراقب اُفت قندخون خود باشند

1396/3/22 دوشنبه

 

خبر، رمضان شهسواری

بیماران دیابتی روزه دار، مراقب اُفت قندخون خود باشند

به گفته دکتر عبداله دیدبان، فوق تخصص غدد و رشد کودکان و نوجوانان و اختلالات متابولیک، یکی از عوارض خطرآفرین هنگام روزه داری، کاهش بیش از حد قندخون است که خود را با علائمی همچون ضعف، بی حالی، عرق سرد، تپش قبل، سرگیجه، تاری دید، گرسنگی شدید و لرزش بدن و نهایتاً بیهوشی نشان می دهد.

ایشان با بیان اینکه اگر بیمار دیابتی روزه دار، وسط روز دچار علائم اُفت قندخون شد باید فوراً با قندسنج قندخون را اندازه گیری کند؛ اظهار کرد: در صورتی که مقدار قندخون کمتر از 50 میلی گرم در دسی لیتر باشد، فرد باید روزه خود را افطار کند.

دکتر دیدبان تصریح کرد که اگر فرد دیابتی، دستگاه قندسنج ندارد، در صورت پبدایش علائم اُفت قندخون سریعاً روزه خود را افطار کرده و با مصرف شربت و شیرینی به اندازه لازم، مانع از بروز عوارض بعدی شود .

 

روزه داری بیمار دیابتی با شرط و شروط

این استادیار عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی قزوین، عنوان کرد: بیشتر بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که داروهای خوراکی پائین آورنده قندخون استفاده می کنند عده ای از بیماران دیابتی نوع 1 که انسولینی هستند و در مورد روزه داری اصرار می ورزند، در صورت کنترل دقیق قندخون و همچنین اعلام مجوز از طرف پزشک خود، اجازه روزه داری در ماه مبارک رمضان را دارند.

ایشان تأکید کرد که افراد دیابتی برای موفقیت در روزه داری در طول ماه مبارک رمضان، باید در مورد کنترل غذایی و اندازه گیری منظم قندخون بوسیله گلوکومتر « سه بار در روز »، داشتن فعالیت فیزیکی مناسب روزانه و تطابق داروهای مصرفی با شرایط روزه داری، دقت کامل داشته باشند .

بنا به اظهار این پزشک شاغل در مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین، تمام بیماران مبتلا به دیابت حتماً باید در مورد روزه داری و شرایط خود با پزشک خود مشورت کنند.

دکتر دیدبان گفت: پزشکان باید سابقه پزشکی بیمار خود را بررسی کرده تا از توانایی روزه داری او اطمینان یابند. وی افزود که پزشک باید به بیمار اطلاعات صحیح، لازم و کافی ارائه بدهد و بیمار را طوری درمان کند که قادر به روزه داری در عین صحت و سلامت باشد.

 
امتیاز دهی