اخبار علمی
راهکار های مورد نیاز برای کنترل بیماری دیابت

1396/8/21 يكشنبه

خبر، رمضان شهسواری
راهکار های مورد نیاز برای کنترل بیماری دیابت
 
بنا به گفته دکتر عبداله دیدبان، فوق تخصص غدد کودکان، کاهش وزن، مصرف فیبر، ورزش کردن و مصرف دارو، راه هایی هستند که می تواند در بهبود کنترل دیابت نقش داشته باشد.
ایشان با اشاره به اینکه کاهش وزن از طریق افزایش فعالیت جسمانی و رعایت رژیم غذایی مناسب امکان پذیر است و رعایت رژیم غذایی صحیح علاوه بر کاهش وزن کمک می کند تا انسولین، راحت تر قند را وارد سلول ها کند؛ گفت: رعایت رژیم غذایی صحیح باعث سلامت قلبی، عروقی و جلوگیری از چاقی می شود.
این پزشک شاغل در مرکز آموزشی – درمانی قدس قزوین، بهترین راه را برای بررسی رژیم غذایی و داشتن برنامه غذایی، که بتواند مواد مورد نیاز بدن بیمار دیابتی را تأمین کند، مشاوره با کارشناس تغذیه دانست و افزود: به عنوان توصیه ای کلی، این دسته از افراد در رژیم غذایی خود از سبزیجات تازه، میوه ها و حبوبات، بیشتر استفاده کنند.
دکتر دیدبان، عنوان کرد: مصرف فیبرها، بویژه قبل از وعده های اصلی غذا می تواند منجر به کاهش اشتها، کاهش جذب چربی، کاهش جذب قند غذا و جلوگیری از افزایش ناگهانی قند بعد از غذا خوردن شود.
بنا به اظهار این پزشک فوق تخصص غدد کودکان، ورزش نیز یکی از بهترین راه های کنترل قند خون است و ورزش کردن کمک می کند تا انسولین راحت تر قند را وارد سلول ها کند؛ چربی خون را کاهش می دهد؛ به کاهش وزن کمک می کند و مقاومت بدن را در مقابل بیماری ها افزایش می دهد.
ایشان با گفتن اینکه اگر از نظر پزشک مانعی برای ورزش کردن نباشد، پیاده روی،آغازی مناسب برای ورزش کردن بیمار دیابتی است؛ بیان کرد: بهتر است بیماران چاق، شش روز در هفته و بیماران لاغر، سه روز در هفته ورزش کنند.
دکتر دیدبان عنوان کرد که بطور معمول، مدت زمان ورزش با توجه به شرایط بیمار تعیین می شود و به آهستگی شروع شده و بر اساس توانایی فرد بر شدت و دفعات آن در هفته افزوده می شود. وی با اشاره به اینکه زمان شروع ورزش، باید از هر وعده غذایی، یک تا سه ساعت فاصله داشته باشد و بهتر است ورزش کردن در زمان اوج اثر داروهای قند نباشد؛ اظهار کرد: بیماران دیابتی باید آموزش های لازم را برای جلوگیری از پایین افتادن قند خون، پیش از ورزش، حین ورزش و پس از ورزش به کار ببندید.
این پزشک شاغل در مرکز آموزشی – درمانی قدس قزوین،دارو را نیز یکی از ابزار موجود برای کنترل دیابت دانست و گفت: داروهای خوراکی که برای کنترل قند خون در افراد دیابتی استفاده می شود، برای همه مناسب نیست. وی ادامه داد که این قرص ها تنها برای افرادی مؤثر هستند که پانکراس آنان هنوز قادر است انسولین بسازد.
به گفته دکتر دیدبان افرادی که دیابت نوع اول دارند و یا دیابتی نوع دو، که بدن آنان توانایی کمی در ساختن انسولین دارد نمی توانند از این داروهای خوراکی استفاده کنند. ایشان تصریح کرد: مهم است که بیمار دیابتی، چگونگی مصرف، نتایج مورد انتظار و عوارض جانبی داروها را بداند.
 
 
امتیاز دهی