اخبار علمی
توده 660 گرمی از کمر نوزاد یک روزه، با موفقیت برداشته شد

1396/8/23 سه‌شنبه

 
شهسواری
 
توده 660 گرمی از کمر نوزاد یک روزه، با موفقیت برداشته شد
دکتر سعید طرلان، فوق تخصص جراحی کودکان مرکز آموزشی - درمانی قدس قزوین، از خارج کردن موفقیت آمیز توده ای به وزن 660 گرم از کمر نوزادی خبر داد.
به گفته ایشان، این نوزاد دختر 3360 گرمی، حاصل زایمان سزارین بود و توده بزرگی به ابعاد حدود 15*15*25 در ناحیه پایین کمر داشت که روز نهم آبان 1396 از مرکز آموزشی - درمانی کوثر به مرکز آموزشی - درمانی قدس منتقل و در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری شد.
دکتر طرلان با بیان اینکه توده مذکور باعث جابجایی ناحیه تناسلی و معقد شده بود؛ عنوان کرد: قبل از جراحی، سایر اعضای بدن او، شامل: قلب، سیستم کلیوی و ادراری تناسلی و ستون مهره ها و نخاع، بررسی شد.
ایشان با اشاره به اینکه بعد از خارج کردن توده، محل توده و ناحیه مقعد و تناسلی به کمک عضلات و پوست، ترمیم و بازسازی شد؛ گفت: در حال حاضر، نوزاد در بخش مراقبت های ویژه نوزادان بستری بوده و ضمن اینکه حال عمومی خوبی دارد، تغذیه با شیر مادر را شروع کرده است.
دکتر طرلان با گفتن اینکه این نوع عارضه در صورت عدم درمان، به نوع بدخیم تبدیل خواهد شد؛ اظهار کرد: این توده ها انواع مختلفی دارند که از گردن تا لگن می توانند بروز کنند و بعد از عمل، لازم است این بیماران از نظر وجود سایر مشکلات تحت مراقبت باشند.
 
 
امتیاز دهی