اخبار علمی
عمل کاشت حلزون گوش در قزوین، منتظر تأیید وزارت بهداشت است

1396/9/20 دوشنبه

خبر، رمضان شهسواری

عمل کاشت حلزون گوش در قزوین، منتظر تأیید وزارت بهداشت است

دکتر منوچهر مهرام، رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: برای راه اندازی عمل کاشت حلزون گوش در مرکز آموزشی - درمانی قدس، پزشکان متخصص را از سال گذشته برای دوره های فوق تخصصی اعزام کردیم و پرستاران و سایر کادر هم آموزش های لازم را گرفته اند.

وی با بیان اینکه هم اکنون در زمینه تجهیزات مربوط به این عمل مشکل خاصی نداریم، و هر چند در عرصه رقابت های کشوری و بین استان ها، گرفتن مجوز چنین عمل هایی بسیار مشکل است ولی با تمام قوا در حال پیگیری برای گرفتن مجوز راه اندازی عمل کاشت حلزون هستیم.؛ اظهار کرد: این اقدام به هیچ وجه وابسته به بودجه گزافی نیست و در صورت اخذ مجوز راه اندازی نیز می توان تجهیزات لازم را با صرف چهار میلیارد ریال تامین کرد.

دکتر مهرام خاطر نشان کرد: اصل راه اندازی، نیازمند نیروی انسانی تخصصی آموزش دیده برای این کار است که فعلا مشکلی از این بابت نداریم. وی با اشاره به اینکه فضای جدید را هم برای این کار در نقشه مهندسی مرکز طراحی کرده ایم، ادامه داد: فضای موجود برای این کار در مرکز یاد شده اگرچه محدود است، اما مانع شروع کار ما نمی شود.

متولی سلامت استان قزوین با گفتن اینکه انجام این عمل هم اکنون در چند استان بزرگ کشور انجام می شود، افزود: برای ارایه مجوز در خصوص کاشت حلزون، تیم های وزارت بهداشت بعد از بازرسی از استان ها و اعتبارسنجی و اعتباربخشی، مجوز ارایه می کنند. ایشان ادامه داد که بخشی از این کار نیازمند نگاه موافق وزارت بهداشت بوده و از عهده ما برنمی آید، و البته تمام تلاش ما تسریع در گرفتن مجوز و جلب نظر مثبت وزارت بهداشت است.

شنوایی حاصل، تبدیل موج صوتی و امواج الکتریکی و انتقال دوباره آن به مغز است

به گفته دکترابوالفضل قبادی ،متخصص گوش و حلق و بینی و فلوشیب اتولوژی، نورو اتولوژی: کانال گوش، پرده و سیستم استخوانچه ای وظیفه انتقال صوت به حلزون شنوایی را دارد و حلزون نیز کار تبدیل موج صوتی به موج عصبی را انجام می دهد و سپس موج توسط عصب شنوایی به مغز و هسته های شنوایی منتقل می شود.

ایشان با بیان اینکه تقریبا یک مورد از هر 1000 تولد، دچار کم‌شنوایی و نقص این سیستم می شود، ادامه داد: بخشی از این افراد توسط سمعک که تقویت کننده موج صوتی است، تحت درمان قرار می گیرند، اما عده ای امکان استفاده و بهره مندی از سمعک را ندارند که در بیشتر این افراد، بخش حلزونی دچار مشکل است، پس بنابر این باید این افراد از کاشت حلزون استفاده کنند.

دکتر قبادی اظهار کرد: کاشت حلزون، تکنولوژی نسبتاً جدیدی است که کمک زیادی به افراد ناشنوا کرده و از نظر علمی می تواند در تمام افرادی که کم شنوایی بیش از 70 دسی‌بل دارند و یا با سمعک امکان کمک به آنها وجود ندارد، استفاده شود و حتی این کار می‌تواند در دو گوش هم انجام شود.

ایشان با بیان اینکه متاسفانه در کشور ما به دلیل شرایط خاص، عمدتا این عمل به صورت یک طرفه انجام می‌شود و به دلیل هزینه بسیار بالا حمایت دولتی فقط برای افراد زیر سه سال است؛ عنوان کرد: نتیجه عمل در افراد زیر سه سال که اصطلاحا پره لینگوال خوانده می‌شود، بسیار خوب است، اما هر چه سن بالاتر رفته و مدت ناشنوایی طولانی‌تر می‌شود به دلیل آسیب راه های مغزی بازدهی کاشت حلزون کم می شود.

این فلوشیپ اتولوژی و نورو اتولوژی گفت: عمل کاشت حلزون در واقع عملی است که در آن قسمت اول و دوم سیستم شنوایی میانبر می‌شود.ایشان با بیان اینکه این عمل باید در شرایط کاملا استریل و تحت بیهوشی عمومی انجام شود؛ عنوان کرد: جراح ضمن قرار دادن پروتز روی سر، الکترود آن را به داخل گوش داخلی و مجاورت عصب شنوایی می‌برد و ثابت می‌کند.

.دکتر قبادی با اشاره به اینکه اگرچه تکنیک عمل چندان مشکل نیست، اما مهم‌ترین قسمت این روند، انتخاب صحیح بیمار از نظر آموزش پذیری، شرایط روانی خود بیمار و پدر و مادر و شرایط جسمی و آناتومیکال استخوان گوش (گوش میانی، ماستویید و حلزون) و حمایت‌های آموزشی گفتار درمانی، بازتوانایی شنوایی و تنظیم های مکرر و مرتب بعد از عمل است؛ گفت: در شرایط فعلی کشور تنها مراکز محدودی اقدام به این عمل می کنند، زیرا اقدام های قبل و بعد از عمل بسیار مهم است و نیازمند روش‌های تشخیصی و تیم های اجرایی توانمند و حرفه ای می‌باشد.

 
امتیاز دهی