تازه علمی
علائم بیماری روماتولوژی در کودکان و اطفال را بشناسیم و جدی بگیریم

وجود هر گونه درد و تورم در مفاصل، دردهای عضلانی، خستگی زودرس و شدید، لنگ زدن، راشهای پوستی در صورت و تنه، سردردهای که علت دیگری برای آنها پیدا نشده، مشکلات بینایی که توسط چشم پزشک علتی برای آنها پیدا نشده، تب های متناوب با فواصل منظم یا نامنظم بدون علت عفونی توجیه کننده و تب های طول کشیده بدون علت عفونی مشخص؛ علائم بیماری روماتولوژی در کودکان و اطفال است و حتما باید کودک توسط روماتولوژیست کودکان معاینه شود.

دکتر لیلا قاسمی هشترودی، فوق تخصص روماتولوژی اطفال مرکز آموزشی و درمانی قدس قزوین با گفتن این مطلب، بیان کرد: بیماریهای روماتولوژیک کودکان، گروه گسترده ای از اختلالات را شامل می شوند از جمله: انواع آرتریت ها ، لوپوس ، اسکلرودرمی،دردهای عضلانی، تب های دوره ای «آرتریت» یا « التهاب مفاصل» را درگیر می کند، در حالیکه سایر بیماری های اسکلتی می توانند بر روی مفاصل، استخوان ها، عضلات، تاندون ها و رباط ها – لیگامنت اثر بگذارند.

وی اظهار کرد که بیماری های خود ایمنی هم معمولا بر روی دستگاه اسکلتی اثر می گذارند، اما بسیاری از بیماری هایی که روماتولوژیست ها درمان می کنند، ممکن است در سایر قسمت های بدن مثل چشم ها،پوست ، اندام های داخلی و سیستم عصبی دیده می شوند.

این فوق تخصص روماتولوژی اطفال تصریح کرد: اختلالات سیستم ایمنی، باعث بروز ناهنجاری هایی در بدن می شوند که نتیجه آن، بیش فعالی یا فعالیت کم سیستم ایمنی است، چون در واقع، سیستم ایمنی، نمی تواند در یک مسیر عادی فعالیت کند. وی با اشاره به اینکه وقتی سیستم ایمنی، بیش فعال می شود، بدن به بافت های خودش، حمله و آنها را تخریب می کند؛ گفت: زمانی هم که فعالیتش کم است، توانایی بدن برای مبارزه با مهاجمان کاهش می یابد و نسبت به عفونت ها بی دفاع می شود.

بنا به اظهار دکتر قاسمی هشترودی، آرتریت روماتویید، یکی از مهمترین بیماری های خود ایمنی است که در آن، سیستم ایمنی به مفاصل حمله می کند و باعث التهاب، تورم و درد مفاصل می شود. وی توصیه کرد که بیماریهای روماتولوژیک در کودکان باید جدی گرفته شوند و سریع درمان شود.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر