تازه علمی
احتمال بروز سرخک در فردی که برنامه واکسیناسیون خود را کامل نکرده است، وجود دارد

متخصص اطفال مرکز آموزشی و درمانی قدس قزوین:

دکتر فرخنده بابایی، متخصص اطفال مرکز آموزشی و درمانی قدس قزوین با گفتن این که اواخر فصل زمستان و اوایل فصل بهار، بیشترین زمان‌ها برای احتمال بروز سرخک در فردی است که برنامه واکسیناسیون خود را کامل نکرده است؛ هشدار داد که این بیماری، کاملا مُسری یا واگیر است و از طریق سیستم تنفسی منتقل می شود.

وی با اذعان به اینکه سُرخک، یک بیماری قدیمی و خطرناک با درگیری دستگاه تنفسی است که اغلب در کودکان مشاهده می‌شود، ولی خوشبختانه امروز به دلیل برنامه کامل واکسیناسیون سرخک در کشور، حتی در مناطق محروم هم کمتر شاهد ابتلای اطفال به این بیماری هستیم؛ گفت: البته همچنان کسانی که به هر دلیلی از واکسیناسیون کودک خود سرباز می‌زنند، ممکن است طفل خود را در معرض ابتلا به این بیماری خطرناک قرار دهند.

وی تصریح کرد که یک مسئله خطرناک و بسیار مهم که احتمال انتقال این بیماری را چندین برابر می‌کند، این است که از زمان قرار گرقتن در معرض این آلودگی و ورود ویروس به بدن تا زمان ایجاد بیماری، حدود ۱۸ روز طول می‌کشد و در طول این زمان، فرد، هیچ علایمی مبنی بر بیماری از خود نشان نمی‌دهد و در همین فاصله زمانی، ممکن است افرادی که برنامه واکسیناسیون خود را کامل نکرده اند را ناخواسته آلوده کند.

دکتر بابایی بیان کرد: سرخک در کودکان، معمولا با تظاهر تب آغاز می‌شود و به دنبال آن، آبریزش بینی و قرمزی چشم‌ها و ریزش اشک رخ می‌دهد که علائم یک سرماخوردگی ساده است و اغلب افراد، به آن توجه ویژه‌‌ای نمی‌کنند. وی با بیان اینکه چند روز بعد از بروز این علائم، یک زخم سفید رنگ یا برجستگی قرمز رنگ در ناحیه مخاط دهان ظاهر می‌شود که معمولا والدین متوجه آن نمی شوند و در مراحل ابتدایی کودک را نزد پزشک نمی‌برند؛ گفت: تقریبا سه یا چهار روز بعد، به تدریج علائم پوستی که همان دانه‌های قرمز رنگ معروف سرخ هستند، روی صورت، گردن و پشت کودک ظاهر می‌شود و پس از آن، دانه‌های قرمز باز هم گسترش می‌یابند و اندام های کودک را نیز تا انتهایی‌ترین مناطق درگیر می‌کند.

وی با اشاره به اینکه این راش‌های پوستی خارش دار هستند و شرایط بسیار نامطلوب و آزار دهنده‌ای را برای کودک ایجاد می‌کند؛ گفت: تقریبا یک هفته طول می‌کشد که این راش‌های پوستی، ابتدا از رنگ قرمز به قهوه‌ای تغییر رنگ دهند و سپس، به تدریج از بین می‌روند.

بنا به اظهار دکتر بابایی، عوارض سرخک، بسته به سن کودک و سیستم ایمنی او و وضعیت تغذیه‌ای متفاوت است؛ به طوری که هر چه سن کودک کمتر باشد، یا سیستم ایمنی ضعیفی به دنبال ابتلا به بیماری‌های مختلف یا سوء‌تغذیه داشته باشد، بیشتر در معرض ابتلا به عوارض سرخک است.

وی با بیان اینکه عوارض سرخک، طیف وسیعی، شامل: کوری، التهاب مغز ( انسفالیت)، اسهال شدید، عفونت گوش و ذات‌الریه است  که در برخی موارد، همراهی این عوارض با هم، حتی موجب مرگ در فرد می‌شود؛ گفت: بیماری سرخک، درمان خاصی ندارد و درمان های علامتی، مثل کنترل تب برای بیمار انجام می شود؛ پس بهترین راه برای کنترل بیماری، پیشگیری است.

این پزشک متخصص اطفال مرکز آموزشی و درمانی قدس قزوین بیان کرد که برای پیشگیری از ابتلا به سرخک، واکسن ترکیبی MMR به کودک تزریق می‌شود که فرد را از نظر ابتلا به سه بیماری سرخک، سرخجه و اوریون محفوظ می‌دارد. وی افزود که در برنامه واکسیناسیون کشور ایران، واکسن MMR در ۱۲ ماهگی و سپس دوز یادآور آن، در حدود چهار تا شش سالگی کودک تزریق می شود.

به گفته دکتر بابایی، واکسن MMR ویروس زنده ضعیف شده است و به هیچ وجه در کودک بیماری ایجاد نمی‌کند، بنابراین والدین نباید از هراس اینکه مبادا کودکشان با تزریق واکسن به این بیماری مبتلا شود، فرزند خود را نسبت به ایمنی از این سه بیماری محروم کنند. وی اضافه کرد که به دنبال تزریق واکسن، احتمال تب و ضعف اندک در بدن کودک هست که امری کاملا طبیعی است.

دکتر بابایی گفت: والدین، هر زمانی که متوجه شدند کودکشان به هر دلیل از واکسن MMR محروم شده است، دیر نیست! سریع‌تر به اولین مرکز درمانی مراجعه کنند، این موضوع را گزارش دهند و برنامه واکسیناسیون مناسب فرزندشان را دریافت کنند.

 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر